Skip to main content

Zoznámte sa so Skyper GT9

Intro

Skyper GT9 je celokovové dvojmiestne lietadlo kategórie UL a LSA stvorené pre športové rekreačné lietanie a dobrodružné cestovanie v komfortnej kabíne s výhľadom, ktorý dokáže ponúknuť len hornoplošník.

Predpokladom pre profesionálnu tvorbu leteckej foto a video dokumentácie sú trpezlivo ladené letové vlastnosti, ktoré s ľahkosťou vynesú lietadlo k pokojnému stabilnému letu a opäť ho bezpečne posadia aj na krátku pristávaciu dráhu. Nízke prevádzkové náklady, optimalizovanú spotrebu a ekonomickú údržbu i servis ocenia letecké výcvikové strediská a inštruktori. Samostatný batožinový priestor poteší každého diaľkového cestovateľa a vysokí piloti ocenia dodatočné miesto nad hlavou v presvetlenej kabíne rovnako ako pohodlné nastupovanie cez výklopné dvere s veľkými oknami.

V procese nepretržitého vývoju a testovania bola postupne zväčšená smerovka a neskôr upravená šípovitosť krídiel. Skyper tak získal väčšiu smerovú stabilitu a výššiu cestovnú rýchlosť. Zárukou bezpečnosti je celolietadlový padákový systém, ktorý v prípade núdze pokojne znesie celé lietadlo s posádkou vo vnútri na zem.

Emócia

Dizajn

Hrdý, rýdzo slovenský pôvod spoľahlivého klasického hornoplošníka presvedčí o svojich kvalitách vďaka, v tejto kategórii zriedkavej, celokovovej konštrukcii. Práve pevná a odolná tradičná priehradová konštrukcia potiahnutá superduralom je upokojujúcou zárukou dlhej životnosti, nenáročnej údržby a jednoduchého servisu.

Uhľadené tvary oblého trupu navrhované v súlade s českým predpisom UL2-1, ELSA, nemecký LTF-UL a predpismi UL a LSA minimalizujú aerodynamický odpor a otvárajú priestor pre vyššiu cestovnú rýchlosť. Dômyselné riešenie zvonka prístupného batožinového priestoru a ďaleko až medzi krídla ťahané čelné sklo prispievajú k radosti z lietania, ktorú násobí možnosť individuálneho vyhotovenia a vybavenia lietadla podľa špecifických požiadaviek a želaní klienta.

Glass Cockpit

Plná kontrola

Odľahčená palubná doska zhotovená z kompozitových materiálov na báze sklenených vlákien nesie voliteľnú konfiguráciu digitálneho a analógového vybavenia. Zvolte si optimálnu kombináciu letových, navigačných, komunikačných a monitorovacích prístrojov podľa vlastných preferencii, alebo si vyberte zo širokej palety predvolených paluboviek navrhnutých rukami našich skúsených pilotov.
Kompas
Rýchlomer
Výškomer
Primárny glass cockpit
Sekundárny glass cockpit
Elektrické 3-stupňové klapky
Navigácia
Rádio a odpovedač
Zapaľovanie a úsekové spínače
Ohrev karburátorov, chladenie motora a vykurovanie kabíny
12V adaptér
Bezpečnostný padákový systém
Palivový uzáver

Ergonómia

Kabína

Kokpit zavesený pod krídlami typicky stabilného hornoplošníka značne zjednodušuje vstup a výstup z presvetlenej kabíny stvorenej pre pohodlné cestovanie. Krídla nad hlavou, výrazne klenutá palubovka a dvere s veľkými oknami odkrývajú výhľad na svet pod Vami. Za letu zjednodušujú orientáciu v krajne a počas pristávania uľahčujú odhad výšky.

Parametre

Letové vlastnosti

Skyper GT9 ťaží maximum z vrodených vlastnosti príznačných pre stabilné hornoplošníky. Konzistentnosť pokojných letových vlastností umocňuje celokovový ráz trubkovej priehradovej konštrukcie kombinovanej v zadnej časti s pološkrupinovou priehradovou konštrukciou a celokovovými krídlami osadenými elektricky ovládanými štrbinovými vztlakovými klapkami. Superduralom potiahnuté lietadlo hladko dosadá na naddimenzovaný podvozok s riadenou prednou nohou odpruženou kompozitovým elementom.

Trup lietadla
utvára trubková priehradová konštrukcia kombinovaná v zadnej časti s pološkrupinovou priehradovou konštrukciou spevnenou výstuhami a duralovým poťahom. Kýlová plocha je integrálnou súčasťou trupu. Motorový priestor je od priestoru pre posádku oddelený oceľovou požiarnou stenou..
Celokovové krídla
s kompozitovými koncovkami sú vybavené krídielkami a štrbinovými vztlakovými klapkami ovládanými elektricky v troch polohách. Korene krídiel obsahujú palivové nádrže.
Chvostové plochy
klasického usporiadania pozostávajú z vodorovnej a zvislej chvostovej plochy. Vodorovná chvostová plocha je zložená z priebežného stabilizátora s pravým a ľavým výškovým kormidlom, ktoré sú navzájom spojené predlohou riadenia a vybavené vyvažovacou plôškou ovládanou elektricky. Zvislé chvostové plochy tvorí kýlová plocha a smerové kormidlo.
Dvojsedadlová kabína
vybavená trojbodovými bezpečnostnými pásmi je prekrýtá vysoko ťahaným čelným sklom a zabezpečená uzamykateľnými dverami s praktickým otváraním smerom nahor. Vetranie je riešené náporovým vzduchom zberaným po stranách trupu s vyústením cez dva vetracie otvory vstavané v palubnej doske. V zimnom období posádka ocení vyhrievanie palubného priestoru.
Trojkolesový podvozok
predného typu je rozdelený na hlavný podvozok a predný podvozok. Hlavný podvozok je vytvorený z kompozitových pružin. Jeho kolesá sú brzdené hydraulickými kotúčovými brzdami. Brzdy sú ovládané centrálne pákou umiestnenou na stredovom paneli medzi sedadlami. Predný riaditeľný podvozok je odpružený gumovým povrazcom. Kolesá podvozku môžu byť vybavené aerodynamickými krytmi.
Zdvojené riadenie
v klasickom usporiadaní s výškovým kormidlom a krídielkami ovládanými cez tiahla a smerovým kormidlom kontrolovaným lanami.
Palivová sústava
tvorená dvoma v krídlach integrovanými uzamykateľnými nádržami vybavenými plavákmi palivomerov, odkaľovacím ventilom, palivovým potrubím, hlavným palivovým ventilom, palivovým filtrom a elektrickým zaplavovacím čerpadlom.
Boxer motor
značky Rotax 912 ULS/S je dvojkarburátorový štvortaktný štvorvalec s vodou chladenými hlavami a vzduchom chladenými valcami s výkonom 100 HP.
Trojlistá vrtuľa
zvolená s ohľadom k inštalovanému motoru tak, aby z hľadiska povolených otáčok neobmedzovala lietanie v povolených režimoch prevádzky. Môže byť použitá pevná i nastaviteľná verzia.
UL UL/LSA
Motor 4-takt Rotax 912

UL 80 HP   |   ULS 100 HP

ULS/S2 100 HP
Objem nádrže
70 L   |   100 L
100 L
Spotreba (NAT 99+) / 1 hod.
16,4 L
16,5 L
Rozpätie
8,4 m
8,4 m
Dĺžka
6,4 m
6,4 m
Výška
2,2 m
2,2 m
Dĺžka vzletu
150 m
180 m
Dĺžka pristátia
140 m
160 m
Dolet
705 km
1 200 km
Cestovná rýchlosť
200 km/h
200 km/h
Max. rýchlosť
240 km/h
240 km/h
Pádová rýchlosť
65 km/h
75 km/h
Stúpavosť
6 m/s
5 m/s
Výdrž
3 h 45 m
6 h
Max. vzlet. hmot. s BRS
475 kg / 525 kg
600 kg
GALÉRIA

Nadpozemská
nádhera

Pohľad zhora Vás vtiahne do úplne nového sveta. Dole po Vás ostane len tieň aeroplánu unikajúceho do tretej dimenzie výšky – priestoru vysoko nad všetkým pozemským, odkiaľ sa dianie pod Vami zdá smiešne malicherné. Na nebi sú Vaše cesty slobodné a vzdialené ciele ľahko dostupné.